#15

Denys Calvaert (1540–1619)

Denys Calvaert (1540–1619)
Denys Calvaert (1540–1619)
Denys Calvaert (1540–1619)
#15

Denys Calvaert (1540–1619)

320 zobrazení
20 000 EUR
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
FINE ANTIQUES PRAGUE s.r.o.
26. 1. 2021 17:00

Olej, plátno
81 × 69 cm
16-17. století

Panna marie Gharská | Denys Calvaert, který se narodil v Antverpách, se v mladém věku přestěhoval do Itálie a zůstal tam celý život. Působil především v Bologni, kde založil školu, z níž vzešli významní studenti jako Guido Reni, Francesco Albani a Domenichino. Obraz reprodukuje takzvanou Madonnu della Ghiara. Dítě a Marie sedí proti sobě ve skalnaté krajině. Barvy jsou bohaté a mistrovsky sladěné. Ztvárnění krajiny odkazuje na vlámskou školu.

Denis Calvaert se narodil okolo roku 1540 v Antverpách, ve vlámské oblasti. Svůj umělecký život strávil v Itálii, kde byl znám pod jmény Dionisio Fiammingo nebo jednoduše Il Fiammingo (Vlám). Studoval architekturu, anatomii a historii, nejprve se zaměřil na krajinomalbu ve svém rodném městě.

Počátkem své kariéry se přesunul do Bologne, kde spolupracoval s malířem Prosperem Fontanou. V roce 1572 odešel do Říma, kde se podílel na výmalbě papežského paláce ve Vatikánu společně s Lorenzem Sabbatinim. Během svého pobytu v Itálii se věnoval studiu obrazů Raphaela a získal si respekt ve svém odvětví.

Po návratu do Bologne vytvořil vlastní malířské studio, kde učil mnoho významných umělců, mezi nimiž byli Guido Reni, Giovanni Battista Bertusio, Francesco Albani, Domenichino a Annibale Carracci. Denis Calvaert byl v Bologni respektovaný nejen jako umělec, ale i jako občan. Zemřel 16. dubna 1619 v Bologni a byl pohřben v tamním chrámu Basilica di Santa Maria dei Servi.