#12

Francois Fiedler

Francois Fiedler
Francois Fiedler
Francois Fiedler
Francois Fiedler
Francois Fiedler
#12

Francois Fiedler

4 limity
567 zobrazení
11 000 Kč
Aukční dům Blatná, s.r.o.
Aukční dům Blatná, s.r.o.
Vyvolávací cena: 7 000 Kč
24. 6. 2021 18:00
5. eAukce umění
5. eAukce umění

Olej na plátně pod sklem
59x82cm

Pohled do otevřené krajiny. Signováno v levém rohu: Landschaft am Chiemsee von E. Schleich cop. F.Fiedler 1954, vystaveno osvědčení pro prodej a vývozu. François Fiedler, rodným jménem Ferenc Fiedler (15. únor 1921, Košice – 21. říjen 2001, Saint-Germain-Laval) byl slovensko-maďarsko-francouzský malíř, jeden z nejvýznamnějších malířů ve skupině Aimé Maeght. Pocházel z rodiny slovenských Maďarů. Ta se rozhodla po podpisu Trianonské smlouvy pro život v Maďarsku a přestěhovala se do Nyireghyze. Po dosažení titulu z výtvarného umění na Akademii v Budapešti, kde byl žákem Istvána Szőnyiho (později i jeho asistentem) se Fiedler v roce 1946 přestěhoval se svou první ženou do Paříže. Jeho manželka však o 6 měsíců později zemřela a Fiedler zůstal sám v zemi, v níž neměl žádné přátele a jejíž řeč ovládal jen velmi málo. Aby se uživil, maloval pro muzea oficiální kopie slavných obrazů. V roce 1950 se na něj usmálo štěstí, když jeho tvorbu objevil Joan Miró v malé pařížské galerii a byl jí doslova ohromen. Z umělců se stali dobří přátelé a dokonce pracovali v jednom ateliéru. Právě Miró dal Fiedler přezdívku "malíř světel" a představil jeho tvorbu slavnému sběrateli a obchodníkovi s uměním Aimé Maeghtovi, který zastupoval v té době největší umělce té doby - Giacomettiho, Bracha, Césara, Ubaca, Tal-Coata, Miróa i Chagalla. Během své dlouhé kariéry François pravidelně vystavoval individuálně nebo s nejvýznamnějšími současníky v rámci skupiny Maeght. Po smrti Aimé Maeghta si Fiedlera vzal pod patronát známý pařížský fotograf Daniel Kramer a pokračoval v podpoře umělcových maleb. Fiedler po své smrti v roce 2001 zanechal různorodé a velké skupiny prací, včetně desítek olejomaleb, monotypů a litografii. Jeho díla jsou vystavovány v nejprestižnějších muzeích a galeriích po celém světě, včetně Maeght Fondation v Paříži nebo Guggenheimova muzea v New Yorku.