#9

Alois Lukášek
(1911 – 1984)

Kytice

Lukášek Alois
Lukášek Alois
Lukášek Alois
#9

Alois Lukášek
(1911 – 1984)

Kytice

194 zobrazení
1 500 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
22. 5. 2022 11:00

žil v letech
(1911-1984)

"Kytice (větvička)" olej na malířské lepence, signováno vpravo dole LUKÁŠEK, vzadu autorský papírový štítek s názvem díla. Jinou osobou, ne autorem, je podepsána dedikace s datem 10.2.1968. Rámováno, paspartováno, pod sklem. ___Výřez 36,5 x 20,5 (51 x 36,5) cm ___O AUTOROVI: Lukášek Alois (1911-1984) Malíř, knižní ilustrátor, studia na pražské akademii u Sychry a prof. Nejedlého, byl členem SVU ALEŠ v Brně, Bloku výtvarných umělců atd., žil a tvořil v Nedvědicích pod Pernštejnem, časté náměty z Vysočiny, řada výstav.

Alois Lukášek, narozen 12. října 1911 ve Zlatkově, byl významný český akademický malíř, zejména proslulý svými krajinářskými pracemi, a proto byl přezdíván "malíř Českomoravské vrchoviny".

Narodil se jako syn řídicího učitele v Zlatkově. V roce 1933 dokončil studia na učitelském ústavu v Žatci. Působil jako učitel v několika městech, včetně Ostrova nad Oslavou, Mirošova, Daňkovic, Zvole, Nedvědice a Bystřice nad Pernštejnem.

Mezi lety 1945 a 1950 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze, kde byl žákem profesorů Sychry a Nejedlého. Od roku 1949 žil v Nedvědici, kde mimo jiné působil jako ředitel školy. Od roku 1964 se plně věnoval výtvarnému umění jako samostatný výtvarník. Jeho tvorba se zaměřovala především na Českomoravskou vysočinu a zátiší. Vystavoval také v zahraničí, a jeho díla získala uznání výtvarné komunity. Alois Lukášek zemřel 14. dubna 1984 v Nedvědici pod Pernštejnem.