datováno | 1925 |
žil v letech | (1862-1937) |
"Velká lesní scenérie s potokem a balvany" olej na plátně, signováno vpravo dole J. MINAŘÍK, datováno 1925. Drobná poškození malby. Rámováno pouze v úzké rámové liště. Práce Mařákovy krajinářské školy s kultovním tématem - INTERIÉR LESA. Minaříkovi se toto téma několikrát mimořádně vydařilo, což dokazuje i námi nabízený obraz, kompozicí, světlem v lese i barevností se řadí mezi ty nejlepší. Obrazu by slušel ručně řezaný široký rám, který by z velkého obrazu udělal impozantní dílo. ___124 x 100 (126 x 102) cm ___O AUTOROVI: Minařík Jan Bedřich (1862-1937) Spisovatel, básník, grafik, malíř krajinář, studium na UPŠ Praha u Františka Ženíška a na AVU Praha u Julia Mařáka a Maxmiliána Pirnera, excelentní představitel Mařákovy krajinářské školy, 1907 tvořil se Slavíčkem v Paříži, zastoupen v řadě evropských galerií, včetně Národní galerie v Praze, sběratelsky velmi ceněný a hledaný autor, v roce 1938 byla v Praze uspořádaná posmrtná výstava s jeho 159 obrazy.
Jan Bedřich Minařík, český malíř a grafik, se narodil 15. prosince 1862 na pražském Vyšehradě. Byl žákem profesora J. Mařáka na pražské Akademii.
Minařík začínal jako malíř porcelánu a tato zkušenost ovlivnila jeho budoucí tvorbu v tendenci k drobnopisu a specifické formě poetiky. Studoval na pražské uměleckoprůmyslové škole u profesora Františka Ženíška a poté přešel na pražskou malířskou Akademii k profesoru Maxi Pirnerovi. Následně studoval na krajinářské škole profesora Julia Mařáka, kterého úspěšně dokončil v roce 1896.
Minařík se proslavil jako malíř motivů mizející a bořené Prahy. Jeho práce zahrnují lesní interiéry, zákoutí starých domů, ale zejména poetické pohledy na historické části Prahy. Během své kariéry vystavoval pravidelně a získal uznání za technickou vynalézavost a detailnost. Roku 1907 podnikl cestu do Německa, Belgie a zejména do Francie, kde byl ovlivněn impresionismem.
Jan Bedřich Minařík zemřel 26. května 1937 v Praze. Jeho dílo je zachováno zejména v Muzeu hlavního města Prahy, které pravidelně vystavuje jeho pražské motivy.