#2

František Cína Jelínek
(1882 – 1961)

Krajina kolem hradu Trosky

Cína Jelínek František, rám 46 x 58 cm
#2

František Cína Jelínek
(1882 – 1961)

Krajina kolem hradu Trosky

1 limit
259 zobrazení
7 800 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 7 000 Kč
22. 5. 2022 11:00

žil v letech
(1882-1961)
datováno
1946

"Krajina kolem hradu Trosky" olej na plátně, signováno vpravo dole F. CÍNA JEJÍNEK, datováno 1946. ___30,5 x 41 (46 x 58) cm ___O AUTOROVI: Cína Jelínek František (1882-1961) Malíř, pražská akademie u Ottenfelda a Hynaise, výrazný český krajinář. Měl velmi blízko k Mařákově krajinářské škole, řada výstav a zastoupení v galeriích.

František Cína Jelínek se narodil 6. června 1882 v Praze-Karlíně. Byl českým krajinářským malířem.

František Cína Jelínek vystudoval gymnázium v ​​Křemencově ulici v Praze. Poté přešel na čtvrtou třídu uměleckoprůmyslové školy a následně studoval na pražské Akademii výtvarných umění. Na Akademii ho vedli profesorové Vojtěch Hynais a Rudolf Otto von Ottenfeld.

Jeho dílo bylo charakterizováno realismem a romantismem. Maloval především přírodní krajiny, a to venku na venkově, kde se vyhýbal prvkům civilizace. Jeho krajinářská tvorba byla plná dynamiky. Později si postavil chalupu v Křižánkách, kde strávil zbytek svého života.

Obrazy Františka Cíny Jelínka jsou umístěny především v galeriích v České republice.

František Cína Jelínek zemřel 3. února 1961 v Praze.