#181

Márius Kotrba
(1959 – 2011)

Myslitel na schůdkách

Kotrba Marius
Kotrba Marius
Kotrba Marius
#181

Márius Kotrba
(1959 – 2011)

Myslitel na schůdkách

plastika, reliéf
347 zobrazení
66 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 46 000 Kč
22. 5. 2022 11:00

realizace
Sv. Kryštof u D35

"Myslitel na schůdkách" bronz, signováno M. KOTRBA, nedatováno, číslováno IV/VI Pochází z rozsáhlé sbírky současného umění bývalé galeristky ze Severní Moravy. ___Výška 32,5 cm, základna 16 x 12 cm ___O AUTOROVI: Kotrba Marius (1959-2011) Sochař, malíř, pedagog, od narození žil v Rožnově pod Radhoštěm, studoval na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, dále u Miloše Axmana a Stanislava Hanzíka na AVU v Praze, vedl Ateliér sochařství Katedry výtvarné tvorby na Pedagogické fakultě Ostravské univerzity, od počátku devadesátých let pravidelně vystavoval. Je autorem celé řady významných realizací ve veřejném prostoru, mezi ně patří např. Socha pro Ostravu v Husově sadu, reliéf Svatá Hedvika na čelní zdi biskupství ostravsko-opavské diecéze v Ostravě, Socha spravedlnosti před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně nebo Svatý Kryštof u obchvatu Olomouce na dálnici D35.

Marius Kotrba, narozen 30. září 1959 v Čeladné, byl významný český akademický sochař, malíř, kreslíř a pedagog. Jeho umělecká dráha se odehrávala převážně v období socialismu v Československu, kdy vystavoval i na neoficiálních výstavách, například na výstavách Konfrontace.

Kotrba studoval na SUPŠ v Uherském Hradišti v letech 1974–1978 a poté pokračoval ve studiu sochařství na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze v letech 1981–1987. Během svého působení na AVU studoval v sochařském ateliéru profesorů Stanislava Hanzíka a Miloše Axmana.

Po odchodu z Prahy se Marius Kotrba trvale usadil v Rožnově pod Radhoštěm a začal se plně věnovat sochařským kompozicím od roku 1993. Jeho tvorba zahrnuje mnoho pozoruhodných skulptur a plastik v různých materiálech. Jeho sochy jsou známé pro stylizované figurální formy, charakteristické pro jejich rourovitý a rázovitý vzhled.

Některé z jeho významných děl zahrnují plastiku "Svatý Kryštof" (1993), bronzovou sochu "Spravedlnost" před budovou brněnského Nejvyššího správního soudu (2009) a monumentální bronzové sousoší "Dobrý pastýř" (2011), které bylo instalováno v Podhoří u dálnice D1 po umělcově smrti. Kotrba rovněž působil jako pedagog a vedl sochařský obor na Ostravské univerzitě. Za své umělecké dílo obdržel několik ocenění, včetně Ceny za sochařství od Nadace Lux et Lapis v roce 2000.

Marius Kotrba zemřel na infarkt dne 17. května 2011. Jeho památka byla uctěna pojmenováním ulice v Rožnově pod Radhoštěm po něm.