#18

Jiří Švengsbír
(1921 – 1983)

Žena se slunečníkem

Švengsbír Jiří
Švengsbír Jiří
Švengsbír Jiří
#18

Jiří Švengsbír
(1921 – 1983)

Žena se slunečníkem

kresba, akvarel, pastel
149 zobrazení
2 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
22. 5. 2022 11:00

žil v letech
(1921-1983)
datováno
31.8.1961

"Žena se slunečníkem" kresba tuší, signováno vlevo dole ŠVENGSBÍR, datováno 31.8.1961. Rámováno, pod sklem, plátěná pasparta. Drobná poškození rámu. ___Výřez 14,5 x 9,5 (31,5 x 24) cm ___O AUTOROVI: Švengsbír Jiří (1921-1983) Grafik, rytec, ilustrátor, malíř, tvůrce ex libris, vyučil se rytcem a kresličem map, dále studoval na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v grafické speciálce u Antonína Strnadela, člen Umělecké besedy, SČUG Hollar, ryl a navrhoval poštovní známky, pracoval pro film, zobrazoval heraldické a domovní znaky, v Lexiconu dlouhý výčet výstav domácích i zahraničních, vystavoval nejen v Praze, ale i v řadě malých měst - Hodonín, Nová Paka, Třebíč a vedle toho v Bruselu, Haagu, Varšavě, v Mexiku, Německu, Francii, Tunisu a v mnoha dalších státech, zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Harvard University v USA, Staatliche Galerie Moritzburg v Halle atd., řada literatury o tomto významném umělci, rovněž řada cen a vyznamenání.

Jiří Antonín Švengsbír byl významný český rytec, grafik, malíř, typograf, kreslíř a ilustrátor, narozený 19. dubna 1921 v Praze. Svou kariéru zahájil jako rytec a medailér, studoval grafiku u Antonína Strnadla na UMPRUM v Praze.

Roku 1947 a 1948 vytvořil své první poštovní známky podle návrhů Karla Svolinského, zahrnující například významné události jako 950 let od smrti sv. Vojtěcha a 600 let Univerzity Karlovy. Později se stal autorem více než 250 vydání poštovních známek, přičemž většinu návrhů vytvořil sám.

Kromě tvorby poštovních známek se Švengsbír věnoval rozsáhlému uměleckému spektru. Stvořil přes tisíc grafických listů a drobných grafik, často s motivy Prahy. Ilustroval asi 30 knih a pracoval i s porcelánem. Jeho rozmanitý umělecký přínos zahrnoval také tvorbu filmových titulků.

Jiří Antonín Švengsbír zanechal v českém umění a grafice výraznou stopu a jeho dílo je dodnes ceněno.

Zemřel 3. března 1983 v Praze.