#16

Karel Toman
(1877 – 1946)

Místek, Anenská ulice

Toman Karel  - rok1940
Toman Karel  - rok1940
Toman Karel  - rok1940
#16

Karel Toman
(1877 – 1946)

Místek, Anenská ulice

kresba, akvarel, pastel
1 limit
199 zobrazení
2 400 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 1 600 Kč
22. 5. 2022 11:00

žil v letech
(1888-?)

"Místek, Anenská ulice" akvarel, signováno vlevo dole KAREL TOMAN, datováno 1940, nad signaturou uvedena výtvarná technika orig. aquarel a název díla. Rámováno, pod sklem, list fixovaný na podkladovém kartonu, karton lehce ušpiněn. ___List 36 x 50 (50 x 68,5) cm ___O AUTOROVI: Toman Karel (1888-?) Malíř, grafik, tvůrce ex libris. Grafiku studoval v Gorici, působil v Prostějově, věnoval se zejména malbě krajin a pohledů na moravská města.

Karel Toman, vlastním jménem Antonín Bernášek, se narodil 25. února 1877 v Kokovicích jako syn rolníka a starosty Františka Bernáška a Rosalie Horové. Měl nevlastního bratra Josefa a čtyři vlastní sourozence: Františka, Marii Černou, Aloise a Jaromíra. Roku 1915 se oženil s Annou Wagenknechtovou a měl s ní dva syny: Jaromíra a Prokopa.

Své vzdělání zahájil na gymnáziu ve Slaném a od tercie studoval na arcibiskupském konviktu v Příbrami, kde v roce 1896 odmaturoval. Následně se přestěhoval do Prahy a zahájil studium práv na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. Studium však nedokončil, avšak postupně zastával několik úřednických pozic.

Karel Toman se stal známým jako představitel tzv. generace anarchistických buřičů. V Praze se seznámil s anarchistickými skupinami spojenými s časopisem Nový kult. Během svých cest po Evropě, konkrétně Německu, Nizozemsku, Anglii a Francii, psal reportáže do českých anarchistických časopisů. Kromě toho publikoval překlady a literární kritiky v časopisech Niva, Lumír a Lípa.

V roce 1911 získal místo kopisty v Zemském archivu, kde pracoval až do roku 1917. Během první světové války působil jako redaktor Národních listů. Po válce zaujal pozici v knihovně Národního shromáždění a spolupracoval s Lidovými novinami. Roku 1925 odešel do penze kvůli srdečnímu onemocnění a nakonec zemřel 12. června 1946 v Praze.