"Strůjci války. Hruška - Houslista" počítačová koláž na řídkém plátně, na plátně přehnutém přes blind rám signováno SURŮVKA, datováno 1999, číslováno 1/6, nerámováno. Na sérii Strůjci války začal autor pracovat až v roce 1996 a dle jeho slov ji dokončil v roce 2020. V Galerii hlavního města Prahy se nachází dílo pod označením "Strůjci války II" z roku 1999. Pochází z rozsáhlé sbírky současného umění bývalé galeristky ze Severní Moravy. ___150 x 100 cm ___O AUTOROVI: Surůvka Jiří (1961-) Malíř, performer, multimediální umělec, pedagog. Studoval na Filozofické fakultě Ostravské univerzity. Na 49. bienále v Benátkách zastupoval s Ilonou Németh ve společném pavilonu Českou republiku a Slovensko. V roce 1997 obdržel Zvláštní cenu poroty I. Zlínského salonu. Spolu s Petrem Lysáčkem a Františkem Kowolowskim člen skupiny "František Lozinski." Spoluzakladatel mezinárodního festivalu performance "Malamut" (1994) či kabaretu "Návrat mistrů zábavy" (1998). V letech 1988-1992 člen skupiny "Přirození." Ve dnech 1.7.2010 - 1.9.2010 se zúčastnil kolektivní výstavy "Přirození po dvaceti letech." Zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, KGVU ve Zlíně, GVU v Ostravě, Galerie F. Jeneweina v Kutné Hoře a v dalších galeriích u nás i v cizině, účastník řady domácích a zahraničních výstav. Vyučuje na Fakultě umění Ostravské univerzity.
Doc. Mgr. Jiří Surůvka, narozený 24. září 1961 v Ostravě, je všestranný český umělec, který se proslavil jako malíř, performer, fotograf a kurátor.
Je také známý jako vysokoškolský pedagog a spoluzakladatel uměleckých skupin a kabaretů, mezi které patří performance skupina „Předkapela Lozinski“, výtvarná skupina „Přirození“ (1988–1992) a kabaret „Návrat mistrů zábavy“.
Vzdělání získal na Filozofické fakultě Ostravské univerzity, kde mezi lety 1984–1992 studoval kombinaci českého jazyka a výtvarné výchovy. Po ukončení studia strávil dva roky vyučováním na Střední uměleckoprůmyslové škole. Od roku 1994 se věnuje volné tvorbě.
V současnosti vyučuje a zastává pozici vedoucího ateliéru nových médií na katedře intermédií Fakulty umění Ostravské univerzity. Surůvka ve své tvorbě často experimentuje s různými médii a formami, čímž významně přispívá k rozvoji současného umění.