vystaveno | ALEŠ 1949 |
"Loutkářská dílna II" olej na plátně, signováno vlevo dole MEHL, vzadu na blind rámu tužkou uvedeno: "XXIII. členská výstava Pražský Aleš 1949", podpis autora a autorský štítek s datací 1948. Velká mimořádně reprezentativní práce. ___97,5 x 130 (98,5 x 131) cm ___O AUTOROVI: Mehl Jan (1912-1990) malíř, grafik, ilustrátor, restaurátor, studia na AVU v Praze u profesorů V. Nechleby a W. Nowaka, byl členem tvůrčí skupiny B7, vystavoval se Skupinou výtvarných umělců v Brně, SVU Aleš v Brně i v Praze a na Zlínských salonech, věnoval se krajině a figurální malbě.
Jan Mehl se narodil v roce 1912 v České Třebové. Byl malířem působícím v Moravské Třebové. Svou uměleckou dráhu začal studiem na Škole uměleckých řemesel v Brně, kde získal základy své výtvarné dovednosti. Později pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze, kde se věnoval malbě pod vedením profesora V. Nechleby a speciálnímu studiu u profesora W. Nowaka.
Jan Mehl byl známý zejména jako portrétista, ale maloval také obrazy s figurálními motivy a krajiny. V jeho tvorbě lze sledovat širokou škálu žánrů a technik. Projevil zájem o abstraktní malbu, grafiku a měl i zkušenosti s restaurováním nástěnných maleb.
Umělec zemřel v roce 1990 v Praze, kde strávil značnou část své umělecké kariéry.