"Mrtvá Viktorka" lept, signováno vpravo dole tužkou A. KARÁSEK (Arnošt), datováno 1956, vlevo dole číslováno 1/10, tužkou uveden název díla. Adjustováno na podložce, rámováno, pod sklem. ___Tisková plocha 46 x 48 (57,5 x 66) cm ___O AUTOROVI: Karásek Arnošt (1920-1969) Malíř, grafik, ilustrátor. Původně vyučený dámským krejčím, studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně a u Antonína Strnadela na VŠUP v Praze. Vliv na jeho formální projev měl Klee a Chagall. V letech 1951-1959 byl asistentem prof. K. Svolinského, 1960-1962 člen výtvarné redakce SNDK, od 1957 člen SČUG Hollar. Měl společný ateliér s Jiřím Boudou na Václavském náměstí, později vlastní ateliér na Vinohradech. Vystavoval doma i v cizině - Německu, Švýcarsku, Švédsku. Inspirací pro jeho tvorbu byly zážitky z dětství, matčino vyprávění, později cesty do zapadlých koutů Slovenska. Původní profesi uplatnil při návrhů kostýmů pro Vycpálkův soubor a Státní soubor písní a tanců. V posledním období života vynikl jako ilustrátor dětských knih.
Arnošt Karásek, český výtvarník, spatřil světlo světa 10. ledna 1920 v Karasině u Nového Města na Moravě. Jeho umělecká cesta začala na Škole uměleckých řemesel v Brně, kde studoval, a později pokračoval ve studiu u profesora A. Strnadela na Vysoké škole uměleckoprůmyslové (VŠUP) v Praze.
V letech 1951–1959 působil jako asistent profesora K. Svolinského a následně, v období 1960–1962, byl členem výtvarné rady SNDK (Svaz československých výtvarných umělců) v Praze. Jeho tvůrčí zájem se zaměřoval na maškarády světa, lidové pověry, obyčeje a slavnosti, kde kladl důraz na dějovou stránku příběhu, který se promítal do jeho obrazů.
Arnošt Karásek se věnoval insitnímu umění, a jeho tvorba byla silně ovlivněna lidovou kulturou. Pro dosažení svého výrazu využíval kombinovanou techniku, která zahrnovala linoryt, dřevoryt, suchou jehlu a otisk. Jeho práce byly známé svou bohatostí detailů a působivým vyjádřením emocí.
Arnošt Karásek zemřel 4. února 1969 v Praze, ale jeho umělecký odkaz přetrvává ve světě umění, obohacujíc českou výtvarnou scénu a připomínajíc nám jeho jedinečný přístup k interpretaci lidových motivů.