#6

Dalibor Chatrný
(1925 – 2012)

Muškáty v květináčích

Chatrný Dalibor (1925-2012)
Chatrný Dalibor (1925-2012)
Chatrný Dalibor (1925-2012)
#6

Dalibor Chatrný
(1925 – 2012)

Muškáty v květináčích

400 zobrazení
450 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 350 Kč
1. 10. 2020 18:00

"Muškáty v květináčích" mědirytina, signováno tužkou vpravo dole D. CHATRNÝ, datováno 1956. ___Tisková plocha 33 x 20 (52 x 40) cm ___O AUTOROVI: Chatrný Dalibor (1925-2012) Malíř, grafik, tvůrce objektů, konceptuální umělec, narozen v Brně, studoval na pedagogické Fakultě UK v Praze u M. Salcmana a C. Boudy, ČVUT a AVU v Praze u V. Silovského, více jak třicet let pracoval jako pedagog mj. na střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, na AVU Praha, JAMU v Brně, mimořádně silné zastoupení v galeriích, včetně Národní galerie v Praze, kolem sta výstav doslova po celém světě.

Dalibor Chatrný se narodil 28. srpna 1925 v Brně. Byl významným moravským výtvarníkem, konceptuálním umělcem, malířem, grafikem a pedagogem, a celý svůj život úzce souvisel s Brnem.

Narodil se do rodiny řídícího učitele Metoděje Chatrného a jeho manželky Marie. Jeho mladší bratr Ivan Chatrný byl rovněž výtvarník a grafik.

Po maturitě na 1. České státní reálce v Brně v letech 1936–1944 studoval na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy, kde měl za učitele významné osobnosti, jako Cyril Bouda, Martin Salcman, Josef Sejpka, František Kovárna a Karel Lidický. Později, v letech 1949–1953, pokračoval ve studiu na Akademii výtvarných umění v Praze pod vedením Vladimíra Sychry, Vladimíra Silovského a dalších.

Dalibor Chatrný se rovněž věnoval pedagogické činnosti. V letech 1958–1960 učil na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně, a později v letech 1963–1986 vedl oddělení propagační grafiky na téže škole. Kromě toho působil na několika dalších uměleckých institucích, jako Akademie výtvarných umění v Praze, Fakulta výtvarných umění VUT v Brně, a Janáčkova akademie múzických umění v Brně.

Chatrný začínal převážně v oblasti grafiky a klasické kresby, ale již od konce 50. let 20. století začal experimentovat s novými materiály, formami a tvůrčími postupy. Proslul také tím, že zkoumal výtvarné ztvárnění literárních textů, úpravy fotografií a dalších uměleckých děl. Jeho tvorba odráží jeho inovativní a experimentální přístup k uměleckému vyjádření. Mezi jeho známá díla patří například skulptura "Hnízdo" v univerzitním kampusu v Bohunicích. Zemřel 5. července 2012 v Rajhradu u Brna.