#18

Adolf Alex Jelínek
(1890 – 1957)

Modlitba

Jelínek Alex Adolf (1890-1957)
#18

Adolf Alex Jelínek
(1890 – 1957)

Modlitba

359 zobrazení
900 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
1. 10. 2020 18:00

"Modlitba" lept, signováno vpravo dole tužkou ADOLF JELÍNEK, první polovina minulého století. Rámováno, pod sklem, paspartováno. ___Výřez 19 x 14,5 (31,5 x 24) cm ___O AUTOROVI: Jelínek Alex Adolf (1890-1957) Spisovatel, malíř, kreslíř, grafik evropského formátu, vlastním jménem Adolf Jelínek, pražská akademie u Švabinského, mnichovská akademie u profesora Janka, člen SVU Mánes, SČUG Hollar, zastoupen v Národní galerii, v Lexikonu dlouhý výčet výstav.

Alex Adolf Jelínek se narodil 25. dubna 1890 ve Strmilově. Studoval na reálce v Telči a poté na keramické škole v Bechyni. Po dokončení školy pracoval v keramických dílnách v závodě Graniton, ale poté odešel do Prahy, kde navštěvoval Uměleckoprůmyslovou školu a následně se zdokonaloval na Akademii v Mnichově a v Praze.

Od roku 1919 tvořil pod pseudonymem "Alex" a proslavil se jako figuralista, portrétista a grafik. Byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes a Jednoty umělců výtvarných. Jelínek vynalezl tzv. "výtlačný štětec", který umožňoval aplikaci barvy na plátno s reliéfní strukturou.

Ve svém díle se zaměřoval na romantické náměty, koně a architekturu. Často cestoval po českém venkově a navštívil také Itálii a Německo.

Alex Adolf Jelínek zemřel 2. září 1957 v Praze.