#16

František Hoplíček
(1890 – 1946)

Ze společné mísy

Hoplíček František (1890-1946)
#16

František Hoplíček
(1890 – 1946)

Ze společné mísy

354 zobrazení
500 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
1. 10. 2020 18:00

"Ze společné mísy" litografie, vpravo dole signováno tužkou FRANT. HOPLÍČEK, vlevo značeno: Arcibiskupská knih- a kamenotiskárna v Olomouci. Poškozeno řadou skvrn patrně od vlhka, sběratelská a archivní položka. ___47 x 60 (50,5 x 62,5) cm ___O AUTOROVI: Hoplíček František (1890-1946) Malíř a grafik, studoval na Akademii v Praze u Vlaho Bukovace a Rudolfa Otto von Ottenfelda, dále studoval ve Vídni a Antverpách, maloval obrazy ze života Hané - v Olomouci založil vlastní malířskou školu, ale také ze života sportovního, v roce 1932 byl jeho obraz vystaven na Olympiádě v Los Angeles v USA, vystavoval také ve Vídni atd.

František Hoplíček se narodil 23. dubna 1890 ve Zvoli u Šumperku. Vyrůstal v početné rodině a projevoval výtvarný talent již od útlého věku. Jeho nadání bylo rozpoznáno na obecné škole v Zvoli, kde ho učitel Jakub Lolkek, otec malíře Stanislava Lolka, podporoval. Po studiu na reálném gymnáziu v Litovli, kde získal i první lekce z kreslení, odešel v roce 1907 do Prahy.

V letech 1907–1912 studoval na malířské akademii u profesorů Vlaho Bukovace a Rudolfa Ottenfelda. Otec Františka Hoplíčka zemřel v roce 1906, a studia ho finančně podporoval nejstarší bratr Karel. Po ukončení studií absolvoval studijní pobyty ve Vídni a Antverpách. V roce 1910 uspořádal svoji první výstavu v Litovli.

Po ukončení studií trvale se usadil a pracoval v Olomouci. V roce 1920 se oženil s Helenou Lukesleovou a měli spolu dceru Alenu. Od roku 1928 vedl soukromou malířskou školu v Olomouci a věnoval se organizaci kulturního života města.

František Hoplíček zemřel 13. dubna 1946 v Olomouci po těžké nemoci.