Helena Bochořáková-Dittrichová, známá také jako Helena Bochořáková, se narodila 29. července 1894 ve Vyškově. Pocházela z rodiny vyškovského obchodníka Ferdinanda Dittricha a jeho manželky Kláry, rozené Horníčkové. Otec byl Němec, matka Češka. Helena byla nejmladší ze šesti sourozenců a jediná, která se dožila dospělosti.
Po ukončení základní německé školy odjela do Vídně, kde ve svých šestnácti letech začala studovat malířství. V roce 1919 se pokusila o přijetí na grafickou speciálku Akademie výtvarných umění v Praze, ačkoli měla původně zájem studovat u prof. Augusta Brömse. Úspěšně byla přijata jako mimořádná posluchačka do třetího ročníku a v roce 1922 dokončila svá studia.
V roce 1912 se provdala za V. Bochořáka a odešla s ním do Brna. Po dokončení studií získala stipendium na studijní pobyt v Paříži. Helena a její manžel navštívili několik evropských zemí, USA, Sovětský svaz i Malou Asii.
Helena Bochořáková-Dittrichová byla česká (moravská) grafička, malířka a spisovatelka. Její dílo nazvané "Z mého dětství" bylo označeno The National Museum of Women in the Arts v New Yorku za první kreslený (grafický) román vytvořený ženou. Na počátku 40. let 20. století, kvůli očnímu onemocnění, přestala vytvářet grafické práce a věnovala se pouze malbě a literatuře.
Helena Bochořáková-Dittrichová zemřela 28. března 1980 v Brně a je pochována na brněnském Ústředním hřbitově.