#131

Helena Bochořáková Dittrichová
(1894 – 1980)

Kytice polních a lučních květin ve džbáně

Bochořáková - Dittrichová Helena (1894-1980)
#131

(1894 – 1980)

grafické práce
334 zobrazení
2 500 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
20. 12. 2020 11:00

"Kytice polních a lučních květin ve džbáně" barevná litografie, signováno tužkou vpravo dole H. BOCHOŘÁKOVÁ-DITTRICHOVÁ, adjustace v úzké paspartě a širokém bílém rámu. Kvalitní a náročná adjustace. Malířka patřila mezi uměleckou elitu první republiky. ___Ve výřezu 49 x 29 (65,5 x 48,5) cm ___O AUTOROVI: Bochořáková - Dittrichová Helena (1894-1980) Malířka, grafička, studovala na AVU v Praze v grafické speciálce A. Brömseho a jako stipendistka francouzskou grafiku v Paříži, byla členkou KVU Aleš v Brně, Kruhu výtvarných umělkyň, Nezávislých umělců v Paříži, od roku 1924 vystavovala každoročně v salonu Nezávislých.

Helena Bochořáková-Dittrichová, známá také jako Helena Bochořáková, se narodila 29. července 1894 ve Vyškově. Pocházela z rodiny vyškovského obchodníka Ferdinanda Dittricha a jeho manželky Kláry, rozené Horníčkové. Otec byl Němec, matka Češka. Helena byla nejmladší ze šesti sourozenců a jediná, která se dožila dospělosti.

Po ukončení základní německé školy odjela do Vídně, kde ve svých šestnácti letech začala studovat malířství. V roce 1919 se pokusila o přijetí na grafickou speciálku Akademie výtvarných umění v Praze, ačkoli měla původně zájem studovat u prof. Augusta Brömse. Úspěšně byla přijata jako mimořádná posluchačka do třetího ročníku a v roce 1922 dokončila svá studia.

V roce 1912 se provdala za V. Bochořáka a odešla s ním do Brna. Po dokončení studií získala stipendium na studijní pobyt v Paříži. Helena a její manžel navštívili několik evropských zemí, USA, Sovětský svaz i Malou Asii.

Helena Bochořáková-Dittrichová byla česká (moravská) grafička, malířka a spisovatelka. Její dílo nazvané "Z mého dětství" bylo označeno The National Museum of Women in the Arts v New Yorku za první kreslený (grafický) román vytvořený ženou. Na počátku 40. let 20. století, kvůli očnímu onemocnění, přestala vytvářet grafické práce a věnovala se pouze malbě a literatuře.

Helena Bochořáková-Dittrichová zemřela 28. března 1980 v Brně a je pochována na brněnském Ústředním hřbitově.