#126

Karel Svolinský
(1896 – 1986)

Dvě zamračené postavy

Svolinský Karel (1896-1986)
#126

Karel Svolinský
(1896 – 1986)

Dvě zamračené postavy

grafické práce
251 zobrazení
4 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
20. 12. 2020 11:00

"Dvě zamračené postavy" litografie, signováno vpravo dole tužkou K. SVOLINSKÝ, vlevo dole číslováno 2/8, druhá polovina minulého století. ___Výřez 46 x 32 (64,5 x 48,5) cm ___O AUTOROVI: Svolinský Karel (1896-1986) Grafik, kreslíř a malíř, vyučil se řezbářem u Ziky a Lišky, později studoval plastiku u B. Kafky, grafiku a malbu u F. Kysely, již v roce 1925 získal Grand Prix v Paříži, znovu Grand Prix a zlatou medaili na světové výstavě v Paříži 1937, Grand Premio na výstavě v Miláně 1940, v roce 1942 Národní cenu za výtvarné umění, autor bankovek a poštovních známek, bohaté zastoupení v Národní galerii, zastoupení v galeriích po celé Evropě, řada monografií.

Karel Svolinský byl významný český malíř, grafik, ilustrátor, typograf, scénograf a pedagog. Narodil se 14. ledna 1896 ve Svatém Kopečku u Olomouce.

V letech 1910–1916 se vyučil řezbářem v Praze. Poté pokračoval ve studiu na Uměleckoprůmyslové škole v Praze, kde se věnoval různým uměleckým oborům, včetně malby, grafiky a sochařství. Studoval u významných profesorů jako byli Štěpán Zálešák, Bohumil Kafka a František Kysela.

Svolinského tvorba zahrnovala širokou škálu uměleckých disciplín. Zabýval se kresbou, volnou a užitou grafikou, ilustracemi a scénografií. Jeho díla byla inspirována lidovými tradicemi, folklórem a přírodou. Vynikal zejména v dřevorytu a dřevořezu, což bylo také ovlivněno jeho vyučením řezbářem. Vytvořil návrhy bankovek, poštovních známek, plakátů a exlibris. Byl autorem písma nazvaného "Wenceslas" a vytvořil mnoho ilustrací a knižních obálek.

Svolinský se také věnoval scénografii a vytvořil návrhy vitráží a mozaik pro různá umělecká díla. Spolupracoval s jinými umělci na projektech, jako byla nová podoba Olomouckého orloje ve stylu socialistického realismu. Tvořil také výpravy pro operní představení.

Byl aktivním členem výtvarné společnosti Mánes a získal řadu ocenění a uznání za svou práci. Jeho tvorba odkazuje na tradice českého výtvarného umění a významně přispěla k vývoji a rozvoji českého kulturního dědictví.

Zemřel 16. září 1986 v Praze.