"Sedm linií pro Uměleckou besedu" barevná serigrafie na papíře, signováno vpravo dole tužkou SÝKORA, datováno 1996, číslováno 45/150. ___44,5 x 44 (64 x 64) cm
___ AUTOR Sýkora Zdeněk (1920-2011)
Malíř, grafik, sochař, pedagog. Studoval u C. Boudy, F. Kovárny, K. Lidického, M. Salcmana a V. Denksteina na PedF UK v Praze. Představitel avantgardního umění a konstruktivismu, průkopník počítačového umění. Zabýval se bibliofiliemi. Zakládající člen skupiny Křižovatka, Nová skupina, UVU a Umělecké besedy, zastoupen v řadě galerií, včetně Národní galerie v Praze.
Zdeněk Sýkora, český malíř, grafik a pedagog, se narodil 3. února 1920 v Lounech, kde strávil většinu svého života. Po absolvování reálného gymnázia v Lounech začal již během studií fotografovat a malovat obrazy. Po uzavření vysokých škol v roce 1939 pracoval na železnici. Po skončení druhé světové války se rozhodl studovat výtvarnou výchovu a deskriptivní geometrii na Univerzitě Karlově v Praze. Již v roce 1947 začal vyučovat na této univerzitě, a v roce 1966 byl jmenován docentem malby.
Zdeněk Sýkora byl mimořádně významný umělec, jehož práce jsou zastoupeny v mnoha významných sbírkách moderního světového umění. Patří k průkopníkům využití počítače při přípravě výtvarného díla. Vedle své pedagogické činnosti se věnoval volné tvorbě, maloval obrazy, vytvářel plastiky a byl autorem desítek grafik a realizací v architektuře. Byl členem tvůrčí skupiny Křižovatka, která byla založena v roce 1963 v Praze. Od roku 1985 spolupracoval ve své tvorbě s manželkou Lenkou.
Zdeněk Sýkora zemřel 12. července 2011 v Lounech, kde prožil většinu svého života. Jím vytvořená umělecká díla zanechala významnou stopu v dějinách českého výtvarného umění.