#1

Bohumír Dvorský
(1902 – 1976)

Krajina u V. Bystřice

Dvorský Bohumír (1902-1976)
Dvorský Bohumír (1902-1976)
Dvorský Bohumír (1902-1976)
Dvorský Bohumír (1902-1976)
#1

Bohumír Dvorský
(1902 – 1976)

Krajina u V. Bystřice

3 limity
855 zobrazení
90 000 Kč
AAA, s.r.o.
AAA, s.r.o.
Vyvolávací cena: 36 000 Kč
1. 8. 2021 11:00

rozměr:
s rámem 91 x 135 cm

"Krajina u V. Bystřice" olej na plátně, signováno vpravo dole BOH. DVORSKÝ, vzadu na rubu plátna opět signatura, datace 1947, název obrazu, pravděpodobně evidenční číslo 11 a rukou psaná dedikace. Krásná reprezentativní práce Bohumíra Dvorského ve vynikající adjustaci. ___73 x 116,5 (91 x 135) cm ___O AUTOROVI: Dvorský Bohumír (1902-1976) Malíř, kreslíř, grafik, soukromá studia u Otty Molitora, dále pražská akademie u Nejedlého, člen Moravskoslezského sdružení výtvarných umělců, SVU Mánes, Skupiny výtvarných umělců v Brně, Skupiny olomouckých výtvarníků, Skupiny výtvarných umělců Moravské Ostravy, KVU Aleš v Brně, Svazu českých výtvarných umělců, výstavy po celé republice, dále Benátky, Rio de Janeiro, Helsinky, Stockholm, Peking, Šanghaj, Moskva atd., zasloužilý umělec, národní umělec.

Bohumír Dvorský se narodil 21. října 1902 v Paskově. Byl to český akademický malíř. V roce 1924 se stal žákem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru krajinomalby Otakara Nejedlého. Během studií hodně cestoval a po studiích přesídlil na Moravu. Největší vliv na něj měli Julius Mařák a Paul Cézanne, maloval okolí Ostravy a obrazy se sociální tematikou, na Hané se věnoval námětům kytic a lidovým tématům. Vystavoval mnohokrát také v zahraničí, v roce 1940 na Biennale di Venezia v Benátkách, v roce 1948 v Riu de Janeiru a Helsinkách či v roce 1949 ve Stockholmu. Roku 1971 mu byl udělen titul národní umělec. Zemřel 11. ledna 1976 v obci Svatý Kopeček.