technika | olej na kartonu |
rozměr | 64 x 49,5 cm |
signatura | PD V. Topinka |
rám | ano |
autor | 1909-1977 |
Vilém Topinka se narodil 22. května 1909 v Prostějově. Otcem byl obuvník pocházející z Brna, a matkou byla žena z Boskovic. Osiřel ve věku třinácti let. Opustil měšťanku a vyučil se malířem pokojů, dekorací a písma. Již od dětství měl vášeň pro malování, ale studovat malířství nebylo zpočátku možné.
V roce 1942 získal odborné výtvarné vzdělání na soukromé škole u akademického malíře a profesora kreslení Františka Myslivce v Brně. To bylo krátce po úspěšné výstavě v Prostějovském Národním domě. Finanční prostředky získané prodejem obrazů využil na další vzdělávání. Získal cenné rady a zkušenosti týkající se především divadelních dekorací a ornamentů od malířů A. Říhy a Rolfa Weigla.
Vilém Topinka byl bohatě nadaný malíř a jeho tvorba zahrnovala mnoho žánrů, včetně figurální malby, zátiší, portrétů, lidových krojů a divadelních dekorací. Byl především krajinářem a maloval krajinu na Kyjovsku, Valašsku kolem Bečvy, Hrozenkova a Velkých Karlovic. Také zachytil krajinu Drahanské vysočiny a panoramatické záběry Prostějova. Jeho olej na plátno s názvem "Stará kuželna" byl součástí výzdoby pracovny primátora.
Topinkovo dílo zůstalo dlouho opomíjeno kunsthistoriky, ačkoliv má významné místo ve světě umění. Výstavy jeho prací se konaly v Prostějově až po letech, včetně výstavy u příležitosti 25. výročí jeho úmrtí v roce 2002. Jeho obrazy jsou součástí městské obrazové sbírky, nacházejí se v moravských galeriích a v soukromých sbírkách.
Vilém Topinka zemřel 7. července 1977 v Prostějově a je pohřben na Městském hřbitově v Prostějově.